Życzenia Wielkanocne

Drodzy, cóż dużo mówić, pisać, składać Życzenia Wielkanocne … Te święta z pewnością będą niezwykłe. Pewnie wielu z nas spędzi je inaczej niż co roku, prawdopodobnie większość z nas spędzi je w bardzo wąskim gronie z najbliższych – domowników.

 

Jak wygląda rzeczywistość?

Nie uda nam się wyjechać do rodziny, wyjść na spacer do lasu ani do parku. Zostaniemy w domu. Będziemy mieli dużo czasu na duchowe przeżycia i „świętowanie”. Jednak przyjdzie nam także zmierzyć się z wolnym czasem ograniczonym ścianami naszych domów/mieszkań. Myśląc o świętach, myślimy – przed nami dwa dni – czas, który będziemy mogli (czy raczej musieli???) spędzić  z domownikami i samymi sobą. Nie będzie zasłaniania się/ucieczki w pracę, domowe obowiązki, czy inne zajęcia. Niestety zawsze czai się pokusa, by schować się w świecie wirtualnym, do którego tak bardzo przywykliśmy;  świecie wirtualnym, do którego ostatnie tygodnie zbliżyły nas jeszcze bardziej niż wcześniej. Część z nas pracuje zdalnie, dzieci wirtualnie „chodzą” do przedszkola, szkoły, odrabiają lekcje. Prócz tego w internecie szukamy rozrywek, kontaktów społecznych, pomysłów na zagospodarowanie czasu, inspiracji do życia. Czy zauważaliście, że ostatnio więcej czasu spędzacie online? A Wasi bliscy?

Co można zrobić?

Zadbajmy, by możliwie najlepiej skorzystać z  świątecznego czasu i docenić wartość jaką jest drugi człowiek – Wasz partner/partnerka, dziecko/dzieci, rodzice i oczywiście Wy sami. Doceńcie bezpośrednią rozmowę, wspólną grę w planszówkę, wspólne czytanie (np. poezji), zaplanujcie wspólne gotowanie, wspólne oglądanie zdjęć z poprzednich świąt, powspominajcie dawne, dobre czasy. Nie zmarnujcie tego czasu w internecie/przed telewizorem, szukając najnowszych wieści o koronawirusie (jak zaktualizujecie swoją wiedzę na ten temat po świętach, to też się nic nie stanie), na facebooku i w innych mediach społecznościowych (jak z koronawirusem), czy platformach z filmami (seriale potrafią porządnie wciągnąć). Nie izolujcie się od innych domowników. Bądźcie razem, bądźcie blisko, bądźcie ze sobą i dla siebie. Święta, to zawsze czas bliskości i pojednania – niezależnie, jaką wiarę wyznajemy i jak bardzo jesteśmy religijni.

Postarajmy się, żeby  ten czas izolacji, którego zupełnie się nie spodziewaliśmy w takich realiach, wykorzystać paradoksalnie na budowanie więzi rodzinnych, zamiast na ich ograniczanie.

Życzymy Wam odnalezienia prawdziwej radości i nieustającej nadziei. Dbajcie o siebie, pozostańcie w zdrowiu. Niech Życzenia Wielkanocne się spełnią.